Jak stopnout psychosomatické onemocnění ve 3 krocích?

25.07.2021

Proč někdo má psychosomatické onemocnění? Jak duševní konflikty neprospívají našim orgánům? JAk zacházíte s vnitřními konflikty? Které 3 kroky nás z toho mohou dostat?

Psychoanalytik Franz ALEXANDER už v roce 1950 (knížka Psychosomatic Medicine) upozornil na to, že psychosomatická onemocnění se u člověka rozvíjejí, když na jeho duševním SEMAFORU svítí současně zelená i červená. Stůj! Jdi! 

Dlouhodobě! Současně! Slovo "dlouhodobě", nebo alespoň "déledobě" je důležité. 

Znáte to. Přijdete do kavárny a vidíte krásný zákusek. Máte peníze, chuť, oni zase mají zákusky. Rozsvítí se zelená. Jdi a kup to! Jenže! Hned se rozsvítí i červená: "Budeš tlustý, tlustá! Máš jíst salát! Je to zbytečný příjem cukrů!". 

Někdo z kavárny uteče a nedá si ani zákusek, ani salát. Jiný "zhřeší", pojí zákusek a pak se týden trestá cvičením a dušeným zelím. Další "vyhraje" a nacpe se salátem a pak se tajně lituje, že promarnil sladkou příležitost. A další třeba omdlí v cukrárně, je vynesen záchranáři a ušetřen volby. Nebo předá kormidlo a zodpovědnost manželovi: "Karle, já nevím, co si dát, tak něco vyber..". Asi nejzákeřnější je varianta "ani jsem si nevšiml, že mají dorty." Ani jsem si nevšiml, že jsem s manželkou nešťastný, jen mám vysoký krevní tlak. Ale když o tom tak přemýšlím, už dlouho mě štve.

 U zákusku je to legrace. 

Podobné situace zažíváme i u vážnějších témat- rozvést se, nebo nerozvést? Začít podnikat, nebo to dožít v korporátu? Najít si milenku, nebo ne? Koupit dům, nebo byt? Konečně sousedovi dát pár facek, nebo se usmívat a pěstovat dobré vztahy?  

Alexander předpokládá, že současný signál Stůj a Jdi vytváří v našem těle TENZI. Pnutí. Napětí. Přetlak. Asi všichni známe tenzi, když někam spěcháme a zrovna nejede autobus, nebo nás zastaví dopravní zácpa. Tenze. A tenze může poškodit slabé orgány. Někdo geneticky trpí na zažívání, jiný na plíce, další má po mamince chabrus záda. Ta tenze začne škodit v nejslabším místě.   

Jak se z toho dostat? Rada je jednoduchá, zajistěte si dobrou lékařskou péči + snižte v psychoterapii počet svých duševních konfliktů (Stůj! Jdi!), snížíte tenzi, která tlačí na orgány a bude vám lépe.

1. Krok - Prodiskutujte v e-Psychoterapii klíčové oblasti svého života (profese, majetek, přátelé a rodina, seberozvoj) a identifikujte nejčastější místa vnitřních rozporů.

2. Krok - Vytvořte realistický plán a vyřešte, co vyřešit jde. 30-40% vnitřních rozporů lze vyřešit. A 20% lze alespoň trochu vylepšit (sice se nerozvedu, ale život v manželství může být o pár procent veselejší).

3. Krok - Když si trochu vyčistíte prostor, tak vypouštějte denně nadlimitní tenzi! Existují na to ověřené techniky a postupy. 

...JAK TO ŘEŠÍTE, KDYŽ SOUČASNĚ SVÍTÍ ČERVENÁ I ZELENÁ?