Psychoterapie šitá na míru

Často se ptáte

Co mě čeká při prvním sezení?

Především rozhovor, jehož směr, rychlost i hloubku bezpečně držíte ve svých rukách. Vynasnažím se porozumět vaší jedinečné situaci. Místy vám možná položím neobvyklou otázku, která nám nasvítí téma z jiné strany.  Když se na tom domluvíme, tak časem k povídání přidáme i další techniky. Budete se učit nové dovednosti a kroky ze kterých se vynoří obrysy lepších zítřků. Při prvním sezení vytváříme VSTUPNÍ ANALÝZU vaší situace, součástí je i on-line diagnostický dotazník. Výstupy probereme osobně na dalším sezení.  


PSYCHOTERAPEUTICKÝ ROZHOVOR

Ledovec ukazuje běžnému pozorovateli jen třetinovou čepičku. Většina ledovce se skrývá pod hladinou. Stejné to je s našimi problémy a starostmi. Souvislosti, vazby, detaily se ukrývají. Úzkosti, hádky, napětí, tělesné obtíže jsou jen špičkou ledovce.

Na povrchu jsou řešení typu BUĎ/NEBO. Buď se rozvedu, nebo budu dál depresivní. K podobným závěrům dojdeme při povídání s kamarády a kamarádkami. Mnohem hlouběji se skrývá MOUDROST (Sofia, Ʃoɸɩɑ) a moudrá řešení. Svět není černobílý. Je barevný. Tak možná najdu způsob, jak si najít i v manželství jiný styl chování, než je deprese. Možná si  vzpomenu na to, co mě kdysi v tom svazku bavilo a těšilo. Možná se mi podaří vrátit radost a potěšení do manželství.  Dobrá (moudrá) řešení se skrývají (podobně jako zlato, diamanty, ropa, plyn) v hlubinách. 

V psychoterapii neradíme, to je pravda. Neradíme proto, že bychom tím "zabili" Vaší jedinečnou MOUDROST. Radí ti, kdo nevěří, že řešení je ukryté v zákrutách, hlubinách a studnicích naší mysli. Ti pak přikazují, poroučí, hlídají, nebo "jen" dávají nevyžádané rady. 

Proto psychoterapeutický rozhovor trvá 50-60 minut a důkladně v něm  zkoumáme téma, které přinesete. Právě v těch ukrytých částech se často skrývá klíč k moudrým řešením. 

Jedna vlaštovka jaro nedělá. Stejně tak jedno sezení toho příliš nezmůže. Většinou bývá zapotřebí sezení opakovat jednou týdně po dobu cca 10 týdnů. Když je téma vážné, terapie klidně může zabrat rok.

Psychoterapeutický rozhovor je jiný, než povídání s kamarády, nebo kolegyněmi. V psychoterapii se citlivě dotýkáme i tématu maminky, tatínka, dětí, snů, sexu, pocitů viny, obav, smyslu života, smrti. To se do odlehčené společenské konverzace nehodí. Ale v psychoterapii máme dovoleno snít a uvažovat, co kdyby...Jdeme do hloubky.

Mimochodem, už jste se někdy bavili s kamarády jednou týdně po dobu deseti měsíců tak, že oni by spíš naslouchali a vy měli čas jen na mluvení o svém životě, radostech, starostech, plánech? Zkrátka, že by v tom rozhovoru nebyl prostor na témata kamarádů, ale celé setkání by se plně věnovalo jen vám? Myslím, že by je to po dvou setkáních přestalo bavit.  

Všechno, co si řekneme, bylo, je a bude  tajné. Snažím se nenakládat s vašimi osobními údaji, abych je nemusel skladovat a dělat si stres s GDPR.  Nicméně tu trochu osobních údajů (např. vaše jméno a číslo účtu) bezpečně chráním před vnějším světem.  


MINDFULNESS (VŠÍMAVOST)

Už jste si všimli, jak právě teď sedíte? Všimněte si, jak s nádechem se vaše tělo trochu rozšiřuje a s výdechem splaskává. Fakt to udělejte. Prosím. Jak se teď cítíte?

Všímavost, které se cizím slovem říká Mindfulness, je SCHOPNOST BÝT TEĎ A TADY. Vnímat, co k nám přichází, co se děje uvnitř těla, jaké myšlenky máme, co cítíme. A přijímat to. Akceptovat. Už tím, že začnu akceptovat svůj strach, úzkost, hněv, tak je zklidňuji a měním. Dokud před nimi bezhlavě utíkám a mám úzkost z toho, že přijde úzkost, tak nade mnou vítězí. Dohání mě strach ze strachu.  

Nekrásnější na tom je, že VŠÍMAVOST prokazatelně pomáhá v celé řadě starostí:

Při psychoterapii rozkvétá vaše VŠÍMAVOST prostě proto, že si všímáme toho, co vám jde hlavou, na co myslíte, co prožíváte, jak na to reaguje tělo, co okolí. 

A když se zlepší naše VŠÍMAVOST, najednou vidíme cesty a řešení, zdroje a východiska.


HOJIVÉ ČTENÍ - TERAPIE S PŘÍBĚHEM

Stěžuje si Goldflamová doktoru Freudovi: "Můj muž mluví každou noc ze spaní. Co mám dělat?"

A Freud na to: "Zkusej ho pustit ke slovu ve dne."

Říká se, že kniha je nejlepší přítel člověka. Příběh, vtip, hádanka, životopis a trable románového hrdiny často působí hojivě na naše rány a ranky. 

Proto rád doporučuji četbu. Ne tu z Facebooku, nebo tu z internetu, kterou nám posílají roboti s cílem nabalit na ní co nejvíc reklamních bannerů.. 

Ale staletími ověřené, hluboké, moudré příběhy, které si lidstvo předává právě pro jejich hojivý účinek. 

Četba posiluje mozek tak, jako tuhá strava posiluje zuby a činky posilují svaly. Bohužel my jsme si zvykli na kašičky pro miminka. Videa (ne delší, než 3 minuty), podcasty, kde nám přežvýkají informace a my se nemusíme namáhat. Bohužel bez cvičení měknou svaly. A bez duševního cvičení měkne i mozek na který se pak vrhnou různé úzkosti, obavy, vyhoření, deprese. 

Proto terapeutické čtení.     

Co je židovská obec? Noo, predsa miesto, kde možu mať dvaja ludia na jednu vec aj tri rozne názory.


CO SE SLEDUJE, TO SE ZLEPŠUJE

"Pravá podstata věcí se ráda skrývá." 

Herakleitos

Často nemáme slova, abychom popsali hloubku únavy, intenzitu radosti, nebo sílu vlastních obav.  V našich životech se toho děje spousta. Jedno překrývá druhé. Proto vám možná nabídnu různé tabulky,  číselné stupnice, grafy, které nám pomůžou oddělit zrno od plev a vyhmátnout tu skrývající se pravou podstatu věcí.    




V soukromé praxi poskytuji psychoterapii, krizové intervence, systematickou práci s tělem. Pracuji zde s dospělými, případně dospívajícími, s dětmi to neumím. Soukromá praxe není vedena jako zdravotnické zařízení, neposkytuji zde zdravotní služby. Mé služby proplácí zdravotní pojišťovny.